Nietrzymanie moczu po porodzie – sprawdź, jak sobie poradzić z problemem!

Nietrzymanie moczu po porodzie to zjawisko występujące dość powszechnie. Rozwijający się płód osłabia mięśnie dna miednicy poprzez zwiększony nacisk na nie. Dodatkowo uwalniane w czasie ciąży hormony, których zadaniem jest przygotowanie mięśni do akcji porodowej, sprzyjają późniejszemu nietrzymaniu moczu. Nie bez znaczenia dla siły mięśni da miednicy, pozostaje również wysiłek podejmowany przez kobietę w trakcie porodu. Problem z nietrzymaniem moczu stanowi zatem poniekąd naturalną konsekwencję wszystkich tych zjawisk. Choć trudno zupełnie wyeliminować ryzyko jego wystąpienia, na szczęście poprzez zastosowanie odpowiednich działań można znacznie ograniczyć jego następstwa.

Utrata kontroli nad pęcherzem na skutek przebytego porodu – co warto wiedzieć na ten temat?

Nietrzymanie moczu wciąż bywa bardzo wstydliwym problemem, z  którym, jak się okazuje, boryka się wiele kobiet. Bardzo często występuje on jako następstwo przebytej ciąży i porodu. W takiej sytuacji zazwyczaj mamy do czynienia z tzw. wysiłkowym nietrzymaniem moczu, określanym też mianem kropelkowego nietrzymania moczu. Jak sama nazwa wskazuje, na skutek rozwoju dolegliwości najczęściej dochodzi do mimowolnego oddawania niewielkich ilości moczu – zazwyczaj kilku kropel. W niektórych przypadkach utratę kontroli nad pęcherzem może spowodować nawet kichnięcie czy też kaszel. Do niekontrolowanego wycieku moczu dochodzi także na skutek podjęcia zwiększonego wysiłku, na przykład podnoszenia jakiegoś przedmiotu. Nietrzymanie moczu po porodzie zawsze wymaga podjęcia właściwych działań, gdyż nieleczone może przyczynić się do dalszego rozwoju dolegliwości i zaostrzenia jej objawów, tym samym potęgując odczuwany dyskomfort. Dlatego też już w przypadku jednorazowego mimowolnego upuszczenia nawet niewielkiej ilości moczu należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza, aby przyjąć odpowiednie metody leczenia.

Skuteczne sposoby na nietrzymanie moczu po porodzie

Problem nietrzymania moczu po porodzie dotyka bardzo wiele kobiet w różnym wieku. Na jego rozwój wypływają m.in. zmiany hormonalne, do których dochodzi w trakcie ciąży, rozwijający się płód, a także wysiłek podejmowany podczas porodu. Wszystkie te czynniki w znacznym stopniu przyczyniają się do osłabienia siły mięśni dna miednicy, co w rezultacie prowadzi do utraty kontroli nad pęcherzem. Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia dolegliwości, warto wzmocnić mięśnie i ścięgna odpowiedzialne za kontrolowane oddawanie moczu. Pozytywne rezultaty w tym względzie przynoszą odpowiednio wykonywane ćwiczenia mięśni Kegla. Ważne jednak, by ich trening wykonywać ściśle we współpracy z rehabilitantemgdyż niewłaściwe ćwiczeni bądź wykonywane w niewłaściwy sposób mogą angażować nieodpowiednie partie mięśni, w rezultacie potęgując skalę problemu.

Kobiety zmagające się z utratą kontroli nad pęcherzem na sutek przebytego porodu powinny w jak największym stopniu zadbać o własny komfort. W tym względzie absolutnie niezastąpione są produkty higieniczne typu wkładki oraz podpaski przeznaczone dla osób cierpiących na NTM, np. marki Tena. Ze względu na duży stopień wchłaniania okazują się wprost niezastąpione, zapewniając uczucie suchości i świeżości w każdej sytuacji. Wykonane z miękkich przyjaznych dla skóry materiałów, pozostają dla niej w pełni bezpieczne, nie wywołując podrażnień. Właściwie dopasowane zapewniają skuteczną i dyskretną ochronę, absorbując wilgoć i pochłaniając nieprzyjemne zapachy.

Bibliografia

Drabczyk R., Nietrzymanie moczu, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu, data dostępu: 23.04.2019.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here