Kompendium wiedzy o certyfikacie SSL

Sukces strony internetowej jest często mierzony liczbą jej użytkowników. Aby jednak ich zdobyć, trzeba również zadbać o ich bezpieczeństwo. Można to zrobić łatwo dzięki certyfikatowi SSL. Wyjaśniamy, czym jest taki certyfikat i jakie typy certyfikatu SSL są dostępne.

Użytkownicy internetu są coraz bardziej świadomi cyberzagrożeń. Taka sama świadomość powinna być również po stronie właścicieli witryn internetowych. Trzeba liczyć się z tym, że wraz ze wzrostem popularności strony www, wzrośnie również zainteresowanie przestępców witryną. Dużym problemem są przede wszystkim kradzieże danych. Chodzi zarówno o informacje wykorzystywane przy logowaniu do serwisu, jak i o informacje przekazywane podczas płatności online. Na szczęście problem rozwiązuje certyfikat SSL, Można go łatwo wdrożyć, a do tego zwiększyć zaufanie użytkowników do witryny.

Certyfikat SSL – czym jest?

Czym właściwie jest certyfikat SSL? Chodzi tutaj o komunikację między przeglądarką internetową użytkownika a serwerem, na którym działa strona internetowa. Ta komunikacja jest szyfrowana dzięki certyfikatowi SSL i wykorzystaniu protokołu TLS oraz HTTPS. To jedna kwestia. Na tym bowiem zalety certyfikatu SSL się nie kończą. Dzięki niemu można zapewnić również integralność danych. Co to oznacza? Wszelkie próby modyfikacji danych w czasie ich transferu przeglądarka-serwer są wykrywane i przerywane. Do tego użytkownik ma pewność dzięki SSL, że wchodzi na autentyczną stronę, a nie na jej podróbkę. To ważne, ponieważ fałszywe strony www stały się w ostatnim czasie prawdziwą plagą. Takie witryny mają za zadanie właśnie wykraść dane.

Walidacja certyfikatów

Gdzie zdobyć certyfikat SSL? Obecnie nie jest to problemem. Takie certyfikaty oferuje coraz więcej dostawców usług internetowych, jak chociażby Domeny.pl. Do tego najlepsze firmy proponują różne certyfikaty SSL, które charakteryzują się różnymi stopniami walidacji. Mamy tu na myśli sposób weryfikacji podmiotu, który zamawia certyfikat. Najczęściej spotykane są trzy główne typy takich certyfikatów:

  • DV (Domain Validation) – najniższe zabezpieczenie, podstawowe. Szyfrowane są dane w domenie zabezpieczonej certyfikatem. Firma wydająca ten certyfikat sprawdza prawa wnioskodawcy do danej domeny.
  • OV (Organization Validation) – w tym przypadku ochrona jest już rozszerzona. Nie tylko transmisja danych jest zabezpieczana, ale dodatkowo witryna jest chroniona przed podsłuchem oraz phishingiem. Obok domeny jest weryfikowany jej właściciel.
  • EV (Extended Validation) – najwyższy poziom ochrony. Wnioskodawca jest drobiazgowo weryfikowany. Często korzystają z tego certyfikatu instytucje finansowe i duże e-sklepu.

Certyfikat SSL chroni dane przesyłane do serwisu internetowego, ale również pomaga budować do niej zaufanie. Do tego SSL pomaga w pozycjonowaniu i wypełnieniu przepisów RODO.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here