Czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna? A może masz wygłosić referat lub przygotować prezentację dla klienta? Jeśli w ważnych chwilach nerwy biorą górę, sprawdź, jak zwalczyć tremę i zapanować nad emocjami!

Ważne wydarzenia, egzaminy, nowe sytuacje- w takich przypadkach większości z nas towarzyszy trema. Zazwyczaj pojawia się w sytuacjach, kiedy na czymś nam bardzo zależy i chcemy wypaść jak najlepiej, robiąc dobre wrażenie.

Jak zwalczyć tremę?

Czym właściwie jest owa trema? Zazwyczaj uczucie to definiujemy jako połączenie wzmożonej ekscytacji i lęku. Najczęściej pojawia się, gdy występujemy przed gronem nieznanych nam odbiorców lub osób, które mają realny wpływ na naszą pozycję w pracy, czy na studiach. Nie ma zatem większego znaczenia, czy występujemy przed jedną osobą, czy przed pełną salą wykładową. O ile niektórych trema mobilizuje do działania, o tyle innych niestety paraliżuje, uniemożliwiając wykonanie danego zadania. Drżenie rąk, łamiący się głoś, luki w pamięci, rozkojarzony wzrok, brak umiejętności skupienia się na tym, co mówią inni- to klasyczne objawy stremowania. Jak zatem ujarzmić emocje w sytuacji, gdy musimy dać z siebie 100%?

Wybierasz się na rozmowę w sprawie pracy, na której bardzo Ci zależy? Wyjdź wcześniej z domu i udaj się na miejsce spotkania spacerem. Oddychaj powoli i głęboko. Świeże powietrze ukoi nerwy, dotleniając organizm- to pozwoli Ci przywrócić równowagę i harmonię. Jeśli masz taką możliwość, udaj się do parku- potwierdzone jest, że obcowanie z naturą oraz z kolorem zielonym działa kojąco na nasz umysł.

Czeka Cię trudny egzamin na studiach? Wieczór poprzedzający test spędź na spotkaniu z przyjaciółmi! Nauka tuż przed egzaminem z pewnością nie poprawi Twojego stanu wiedzy, a jedynie może doprowadzić do tego, że wszystkie dotąd zapamiętane informację zaczną Ci się mieszać. Pamiętaj, że umysł także potrzebuje odpoczynku. Aby zniwelować tremę zadbaj o to, by być wypoczętym- spędź zatem miło czas w taki sposób, w jaki lubisz najbardziej lub po prostu się wyśpij, dając organizmowi czas na regenerację.

Odpowiednie nastawienie to połowa sukcesu. Zazwyczaj trema ma swoje źródło w zbyt małej pewności siebie. Często jest także wynikiem obawy przed kompromitacją. Uwierz w siebie! Już samo powiedzenie sobie „dam radę” zadziała motywująco i krzepiąco. Nie bądź także dla siebie zbyt wymagający i surowy. Przed ważnym wystąpieniem postaraj się wyznaczyć sobie cele, jakie chcesz osiągnąć, podejdź do sprawy zadaniowo, jednak mierz siły na zamiary. Jeśli nawet trema weźmie górę, nie odbieraj tego jako porażki, a jako naukę na przyszłość. Aby móc się samodoskonalić, w pierwszej kolejności należy zapoznać się i oswoić ze swoimi słabszymi stronami.

Najczęściej, gdy trema bierze górę, prowadząc do tego, że nie wypadliśmy tak dobrze, jakbyśmy tego chcieli, traktujemy to jak porażkę. Postaraj się zmienić nastawienie, a paraliżującą Cię tremę nie traktować jako przeszkody nie do pokonania, a jako wyzwanie, które dodatkowo motywuje – dzięki temu osiągnięcie wyznaczonego sobie celu będzie prostsze!

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here