Jak zostać projektantem wnętrz?

0
1397

Chęć zostania projektantem wnętrz pojawia się nie tylko wtedy, gdy szuka się odpowiedzi na pytanie „gdzie iść na studia po szkole średniej”. Decyzja o zmianie zawodu może przyjść osobie w każdym wieku. Projektowanie wnętrz to stosunkowo młody zawód, a dziś istnieje duże zapotrzebowanie na dobrych specjalistów w tej dziedzinie.

Zalety bycia projektantem

  1. Wysoki popyt na rynku.
  2. Okazja do wykazania się kreatywnością.
  3. Stała komunikacja z ludźmi, regularny rozwój osobisty i zawodowy.
  4. Swobodny harmonogram pracy i niezależność (przy pracy na własny rachunek)
  5. Możesz pracować w każdym wieku.

Wady bycia projektantem

  1. Duża konkurencja.
  2. Brak rozwoju kariery w przypadku pracy dla studia projektowego.
  3. Konieczność ciągłego poszukiwania wiarygodnych partnerów (dostawców, producentów, ekip itp.)
  4. Potrzeba utrzymania przepływu zleceń – czasem jest ich zbyt dużo, czasem nie ma wcale.
  5. Musisz stale bronić swojego punktu widzenia lub znajdować kompromisy.
  6. Nie można przerwać pracy z powodu choroby lub problemów osobistych. Nikt nie może zastąpić projektanta prowadzącego projekt.

Ale jeśli jesteś osobą kreatywną, wiesz, jak organizować swój czas, to będziesz w stanie opanować zawód projektanta wnętrz.

Czym zajmuje się projektant wnętrz

Dużym błędem jest myślenie, że projektant zajmuje się tylko tworzeniem pięknych obrazów wnętrz w programie do projektowania. Praca projektanta składa się z wielu etapów:

Zbieranie założeń od potencjalnego klienta, spotkania z klientem, pomiary lokalu, poszukiwanie opcji koncepcyjnych, dobór mebli i materiałów wykończeniowych. Po wybraniu przez klienta konkretnego pomysłu, projektant sporządza serię projektów, najpierw projekty funkcjonalne, wizualizacje a potem dokumentację techniczną, które są następnie wykorzystywane przez ekipy wykończeniowe, stolarzy itp.

Na etapie nadzoru architektonicznego projektant współpracuje z wykonawcami, monitoruje zgodność prowadzonych prac z projektem i rozwiązuje powstałe problemy.

Więcej o tym czym zajmuje się projektant wnętrz możesz przeczytać na blogu wnętrzarskim.

Jak zostać projektantem wnętrz

Aby zostać projektantem wnętrz, musisz opanować szereg wiedzy i umiejętności. Istnieje kilka sposobów aby zrealizować ten cel.

Samodzielne opanowanie zawodu

W Internecie dostępnych jest wiele samouczków wideo (płatnych i bezpłatnych) poświęconych pracy projektanta wnętrz. Możesz czytać tematyczne książki. Jednak samodzielne opanowanie materiału ma wiele wad. Nikt Cię nie kontroluje i nie wiesz jakie błędy popełniasz w trakcie pracy. Niezależna ścieżka jest niestety długa i trudna.

Kursy

Możesz zostać projektantem wnętrz, przechodząc krótkie kursy. Przez kilka miesięcy profesjonaliści podpowiedzą Ci, jak poprawnie zorganizować swoją pracę, co musisz wiedzieć i umieć zrobić. Możesz wybrać kilka uzupełniających się obszarów: podstawy zawodu, lekcje pracy z programami, naukę kolorów itp.

Ważne jest, aby nie „utonąć” w różnorodności programów nauczania i nie zostać wiecznym uczniem.

Asystent projektanta wnętrz

Praca pod okiem fachowca to rzadka, ale bardzo dobra praktyka. Jest to rzadkie, ponieważ projektanci nie często zatrudniają praktykantów z powodu braku czasu. Ale jeśli masz szczęście i znalazłeś takiego specjalistę, to szybko korzystaj ze swojego szczęścia stawiając na praktyczne umiejętności.

Studia architektury wnętrz

Najbezpieczniej jest iść na studia. Aktualne informacje o kosztach, warunkach przyjęć i inne szczegóły można znaleźć na oficjalnych stronach internetowych uczelni.

Wybierając kursy lub studia, koniecznie zapoznaj się z programem. Aby zostać projektantem wnętrz, upewnij się, że program obejmuje przedmioty podstawowe i podstawy zawodu.

Aby mieć dobrą podstawę do późniejszej pracy, najlepiej jest uczyć się przez co najmniej rok. Ten czas pozwoli “nasiąknąć” tematem i nabrać pewnej biegłości.

Co powinien wiedzieć projektant wnętrz?

Czy muszę umieć rysować?

Idealnie byłoby posiadać umiejętność rysowania. Ale nowoczesne programy pozwolą obejść się bez tej umiejętności. Jednak dzięki opanowaniu podstaw rysowania łatwiej jest zrozumieć kompozycję, kolor i inne obszary, które są cenne w projektowaniu wnętrz.

Możesz też odwiedzić stronę internetową jednego z projektantów wnętrz aby szukać inspiracji i obejrzeć jego projekty https://mkdezere.eu/

Programy komputerowe

Najpopularniejsze programy i aplikacje:

  • Autodesk 3ds Max;
  • Google SketchUp;
  • Sweet Home 3D.
  • ArchiCAD;
  • AutoCAD;

Specyfika prac remontowo-budowlanych

Jeśli twoje podstawowe wykształcenie to inżynier, łatwo będzie ci opracować rysunki, zbudować wygląd wnętrza w powiązaniu z cechami technicznymi budynku. Ale jeśli posiadasz inny zawód, musisz opanować przynajmniej podstawowe zasady konstrukcji.

Projekt oświetlenia

Umiejętność prawidłowego przemyślenia oświetlenia w pomieszczeniu jest jednym z głównych wymagań stawianych projektantom. A w nowoczesnych projektach nie wystarczy powiesić żyrandol a na ścianie zamontować kinkiety. Konieczne jest stworzenie nastroju za pomocą światła, aby wpłynąć na emocje.

Umiejętności dodatkowe

Znajomość podstaw marketingu i zarządzania, rachunkowości, psychologii i innych specjalności jest bardzo przydatna w indywidualnej pracy projektanta wnętrz. Nie trzeba ich doskonale opanowywać – wraz z doświadczeniem wszystko się rozwinie, ale lepiej zacząć z pewnym przygotowaniem.

Jak rozpocząć pracę?

Po ukończeniu szkolenia z pewnością pojawi się pytanie, jak rozpocząć pracę jako projektant wnętrz? Istnieje kilka opcji.

Osobisty asystent architekta wnętrz

Jak wspomniano powyżej, możesz spróbować znaleźć praktyki u projektanta wnętrz. Łatwiej jest to zrobić po kursie, wtedy zarówno tobie, jak i projektantowi jest łatwiej współpracować. W praktycznym działaniu szybko nauczysz się podstaw i unikniesz wielu błędów.

Studio projektowe

Praca w pracowni pomoże ci bardzo szybko wejść do zawodu. Trzeba poświęcić czas na niskopłatną i rutynową pracę początkującego. Ale w otoczeniu doświadczonych kolegów zobaczysz, jak postępować w wybranych obszarach.

Samodzielna praktyka

Samodzielne rozpoczęcie pracy jest najtrudniejszym krokiem. Opanowanie zawodu będzie wiązało się z metodą prób i błędów. Trudno zacząć bez portfolio i mentora, który wspiera Cię w trudnych chwilach. Nie jest również łatwo znaleźć pierwsze zamówienia.

Wiele osób rozpoczyna karierę ze wspólnikiem. Będziecie się wspierać. Z czasem partnerstwo może się rozpaść, ale zdążysz zbudować portfolio i zdobędziesz pewne doświadczenie.

Przedewszystkim czytaj i zdobywaj więdzę, możesz ją to zrobić na dużych portalach tematycznych lub z artukłów na blogach projektantów takich jak ten https://projektowaniewnetrz24.eu/projekt-salonu-architekta-wnetrz-slow-kilka

Jak znaleźć swoje pierwsze zamówienia?

Decydując się na pracę jako niezależny projektant wnętrz, lepiej „poćwiczyć” na przyjaciołach i krewnych. Ludzie często dokonują remontów i zmian w swoich domach. Niektórzy z twoich przyjaciół zastanawiają się nad projektem mieszkania. Powiedz im, że możesz pomóc, opracować dla nich projekt, towarzyszyć przy zakupie mebli. Realizację będziesz mógł dodać do portfolio.

Następnie zadziała poczta pantoflowa. To główny kanał pozyskiwania klientów dla wszystkich projektantów, niezależnie od doświadczenia.

Ponadto działają reklamy w prasie i mediach społecznościowych. Stwórz własną stronę internetową – pozwalają na to nowoczesne kreatory stron internetowych. Witryna zacznie działać dla Ciebie i przyciągnie klientów.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli jesteś osobą zdeterminowaną i zorganizowaną, jeśli chcesz zostać projektantem wnętrz, wszystko się ułoży. Konsekwentnie opanuj wszystkie niezbędne umiejętności, przemyśl strategię biznesową, a z czasem dostaniesz zwrot z inwestycji który włożyłeś w rozwój zawodowy, zyskasz i będziesz cieszyć się nowym zawodem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here