Chcesz wywalczyć jakieś pozytywne dla Ciebie i w pełni korzystne warunki współpracy? Koniecznie powinieneś zwrócić uwagę na to, aby odpowiednio być przygotowanym do negocjowania. Nie idź spontanicznie na profesjonalne rozmowy, ale postaraj się zrobić wszystko, co możliwe, by przekonać kogoś do swoich racji.

Dzięki stosownemu przygotowaniu do negocjacji nie powinieneś mieć żadnego problemu z tym, żeby wywrzeć na kimś presję, a także wyjść obronną ręką z każdej sytuacji, w której się znajdziesz. Istotne jest przede wszystkim, żebyś zdecydował się na połączenie perswazji oraz zastosowanie kilku popularnych technik manipulacyjnych. O tym, jakie będą najbardziej efektywne dowiesz się bezpośrednio z naszej lektury. Zapraszamy do poradnika poniżej.

Jak przygotować się do negocjacji?

Nie bój się

Opanowanie strachu jest niesamowicie istotne, ponieważ dzięki temu masz możliwość zyskania większej pewności siebie, a w konsekwencji tego możesz bez problemu wygłosić wszystko to, co masz do powiedzenia partnerowi rozmowy. To bardzo ważne, aby nie dopuścić do konfliktu, ale też nie dać sobie wejść na głowę i nie odpuścić. Kiedy postawisz na odważne zachowanie, mocne i uparte trzymanie się swojego, jak najbardziej zwyciężysz, a przynajmniej podejmiesz silną walkę o swoje i dzięki temu, chociażbyś miał ostatecznie w negocjacjach uplasować się na stratnej pozycji, i tak nie będziesz miał do siebie pretensji czy czuł wyrzutów sumienia. Pamiętaj jednakże, że negocjacja nie jest równoznaczna z konfrontacją, stąd nie ma się o co bać. Ani nikt nie ma na celu wyrządzić Tobie krzywdy, ani Ty komuś, po prostu każda ze stron forsuje swoje racje i wartości. Warto mieć na względzie fakt, że raz odważysz się, a później masz pewność siebie w każdej podobnej okoliczności i żadne negocjacje nie będą Ci straszne.

Określ swój cel

Powinieneś określić, co konkretnie chcesz osiągnąć, dzięki temu zyskasz jasny cel i będziesz mógł dążyć do niego za wszelką cenę, mając jasno utorowaną drogę. Bardzo ważne jest, żeby poświęcić czas w negocjacjach na forsowanie tego, co chce się uzyskać, więc nie jest warte uwagi na przykład standardowe lanie wody, jakie często w tego typu rozmowach jest popularne. Nie trać czasu, rób to, co do Ciebie należy, negocjuj to, po co przyszedłeś. Musisz także przemyśleć dokładnie to, co jest istotne najbardziej oraz jakie minimum chcesz „ugrać”. Powinieneś przewidzieć wszystkie rozwiązania i możliwe scenariusze.

Wczuj się w sytuację

Dzięki temu, że zrozumiesz przeciwnika, możliwe będzie odniesienie sukcesu negocjacyjnego. Bardzo istotne jest aby popatrzyć na sprawę także z jego perspektywy, przewidując, czego może on od nas oczekiwać. Pozwoli Ci to w szczególności na określenie wszelkich minusów i plusów rozmowy – oszacujesz, ile możesz zyskać, a ile stracić. Dlatego też wcześniejsze przeanalizowanie rozmowy jest dużo ważniejsze niż spontaniczne w niej uczestniczenie i liczenie na łut szczęścia. Jak zatem widać przygotowanie to nic innego jak ustalenie swego rodzaju przebiegu negocjacji.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here