Sposób, w jaki się poruszamy, nasze gesty, wykonywana przez nas mimika twarzy, a nawet styl stania czy siedzenia i trzymania rąk czy nóg pokazują na temat człowieka wszystkie jego odczucia w danym momencie, emocje, jakie nim targają, zdenerwowanie, jego nastawienie do danej sytuacji, okoliczności w jakich się znalazł itd. Nawet nie wiesz, że mimowolne zabawy włosami czy kierunek patrzenia podczas rozmowy mają niesamowicie dużo symboliki. I o tym właśnie będzie nasz niniejszy poradnik, do lektury którego serdecznie Państwa zapraszamy.

Jak odczytać mowę ciała?

Odgarnianie włosów

Opadające swobodnie na twarz włosy oczywiste jest, że jedząc czy rozmawiając odgarniamy, ale bardzo często jest tak, że kobiety w szczególności wykonują ten gest, bo chcą wydać się atrakcyjniejsze dla partnera rozmowy, są zdenerwowane, ale w pozytywnym kontekście – bardziej raczej podekscytowane i to ich forma flirtowania. Podkreślają swoje kobiece atuty, chcą pokazać, wyeksponować szyję i kształt twarzy, a także podkreślić piękne, zwłaszcza długie włosy.

Uśmiechanie

Nigdy nie uśmiechaj się na siłę, bo uważasz że w tym akurat momencie wypada. Nie jest to wskazane chociażby z tego względu, że od razu taki sztuczny uśmiech da się wyczuć. W szczerym uśmiechu angażuje się cała Twoja twarz, a nawet oczy, które są rozweselone, błyszczące. Nie warto zatem w tym przypadku cokolwiek wymuszać i przesadzać.

Mruganie

Jeżeli człowiek naturalnie mruga, to wykonuje tych ruchów średnio od sześciu do ośmiu na minutę. Kiedy z kolei stresujemy się, to pod wpływem większego zdenerwowania, po prostu mrugamy znacznie częściej. Warto zatem to kontrolować, w szczególności w takich sytuacjach jak podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Przygryzanie warg

Gryzienie ust czy ich oblizywanie, albo ssanie pokazuje jednoznacznie, że jesteśmy w towarzystwie, w jakim spędzamy czas zwyczajnie spięci, a ta forma gestu jest dla nas sposobem na rozluźnienie i uspokojenie.

Drapanie nosa

Jest to nic innego jak dowód kłamania. Wynika on z przypływu adrenaliny, jaka doprowadza do rozszerzenia włosowatych naczyń krwionośnych i wtedy człowiek zaczyna odczuwać, że swędzi go nos. W konsekwencji tego zaczyna się po nim drapać. Podobnie o oszustwo z czyjejś strony możemy podejrzewać w momencie, gdy nasz rozmówca za bardzo skupia się na tym, z kim prowadzi dyskusje, zaś przejawia się to patrzeniem w jednym kierunku, na przykład głębokim spojrzeniem mu w oczy.

Rozbiegany wzrok

Skaczące spojrzenie – w różne strony, raz na rozmówcę, raz spuszczanie wzroku itd., to dowód na to, że ma się rozproszone myśli, że jesteśmy rozkojarzeni i ciężko jest się nam skupić na kontynuowanej rozmowie. Niesamowicie istotne jest zatem uspokojenie oczu, aby kontrolować, co się dzieje i wykazywać zaangażowanie w dyskusję.

Przytakiwanie głową

Trzykrotne kiwanie głową jest równoznaczne z tym, że angażujesz się w dyskusję i interesuje Cię to, co ktoś do Ciebie mówi. Jeżeli natomiast chcesz zakończyć temat, kiwnij głową jednorazowo.

Przymykanie powiek

Jeżeli nie tylko szybko mrugasz, ale zamykasz oczy na dłużej, możesz być pewny, że Twój rozmówca zrozumie, że chcesz się trzymać z daleka od tego, co mu fundujesz – robisz w tym momencie czy mówisz. To swego rodzaju gest obronny.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here