etf

ETF w Polsce

Fundusze ETF to bez wątpienia najpopularniejsze instrumenty finansowe na świecie. Z czego to wynika? W prosty sposób zapewniają inwestorom mnóstwo korzyści i nie wymagają przy tym od nich praktycznie żadnego wysiłku. W Polsce ETF-y nadal na dobre nie zagościły w świadomości przeciętnego inwestora. Dlaczego tak jest i czy rzeczywiście warto inwestować w te fundusze? Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się więcej.

Mała popularność funduszy ETF w Polsce wynika z wielu czynników. Bez wątpienia przyczyniła się do tego stosunkowo uboga oferta na warszawskiej GPW i mocno ograniczona dostępność do światowych rynków.

Od pewnego już czasu, ETF-y zyskują jednak powoli na popularności w naszym kraju i bez wątpienia dzieje się to z korzyścią dla inwestorów, gdyż pomnażanie kapitału za pomocą ETF-ów jest nie tylko łatwe i wygodne, ale również stosunkowo szybkie. Należy przy tym oczywiście pamiętać, że mimo swoich zalet, fundusze ETF nie są całkowicie wolne od ryzyka.

Czym jest ETF?

ETF jest akronimem od angielskich słów Exchange Traded Fund. W wolnym tłumaczeniu oznacza to fundusz notowany na giełdzie.

ETF-y stosują pasywną strategię inwestycyjną, a to oznacza, że ich główną funkcją jest odwzorowywanie zachowania się konkretnego benchmarku. Może to być na przykład indeks giełdowy, koszyk akcji, czy też surowiec. Jako przykład może posłużyć ETF-u na amerykański indeks S&P500. Jego zadaniem jest osiąganie identycznych wyników jak indeksu bazowego. Jeśli zatem S&P500 w danym roku zanotował wzrost o 20%, wówczas wartość certyfikatu inwestycyjnego funduszu również powinna zyskać tyle samo na wartości. Analogicznie sytuacja wygląda jeśli dochodzi do spadków.

ETF umożliwia zatem wygodne inwestowanie w spółki, które aktualnie znajdują się w wybranym indeksie za pomocą jednego tylko instrumentu. W odróżnieniu od funduszy aktywnie zarządzanych, ETF-y mają osiągnąć identyczny wynik jak szeroki rynek. Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem w fundusze, sprawdź co może zaoferować bank Saxo Polska i otwórz konto demo.

Fundusz jak akcje?

ETF ma stosunkowo interesującą, bo hybrydową konstrukcję. Jak sama nazwa wskazuje jest funduszem, ale notuje się go na giełdzie. Jednostki każdego takiego funduszu zachowują się dokładnie tak jak akcje spółek giełdowych. Można je zatem tak samo kupić bądź sprzedać z poziomu platformy inwestycyjnej wybranego brokera.

Jednostki ETF-ów, w odróżnieniu od standardowych funduszy, zostały objęte tak zwanymi notowaniami ciągłymi, czyli podobnie jak klasyczne akcje, również można je sprzedać w dowolnym momencie trwania giełdowej sesji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here