Elastyczna flota - wynajem aut na miesiąc

Może zabrzmieć to jak truizm, jednak samochód jest kluczowym elementem w rozwoju każdej firmy zajmującej się logistyką oraz transportem. Podobnie odpowiednio rozwijana flota samochodowa jest kluczowa w kontekście optymalnego wzrostu firmy. Rozwój floty to jednak duże obciążenie finansowe dla przedsiębiorstwa i musi zostać uwzględniony w planach budżetowych. Nie jest to coś, na co decydujesz się z dnia na dzień bez poświęcenia czasu na zorientowanie, się jaka jest sytuacja na rynku. Warto potraktować zwiększenie liczby samochodów jako inwestycję we własny biznes i wybrać taki instrument finansowy, który maksymalnie zwiększy nasze zyski. Co jednak mamy do wyboru?

Kredyt dla firm na samochód

Jedyną instytucją, która jest uprawniona do udzielania kredytów są banki. Te ze swojej prerogatywy korzystają bardzo chętnie, kusząc przedsiębiorców preferencyjnym oprocentowaniem i niską ratą. Kredyt celowy, bo o nim właśnie mówimy, którego zabezpieczeniem jest samochód jest obecnie udzielany na bardzo korzystnych warunkach dla klienta.

Zaciągnięcie kredytu celowego zwiększa wiarygodność przedsiębiorcy w oczach banku. Występuje wówczas obowiązek przedłożenia dokumentu, który potwierdza zakup deklarowanego samochodu. Jest to sposób zabezpieczenia dla banku – dzięki temu wie, że pożyczone środki zostały spożytkowane i mogą być ewentualnie egzekwowane w wypadku niespłacania raty kredytu.

Niewątpliwą zaletą zakupu samochodu na kredyt jest to, że kredytobiorca staje się właścicielem pojazdu w momencie jego zakupu. Może z nim zrobić co chce i nie przejmować się ograniczeniami, jakie mogą nakładać na niego leasing czy wynajem długoterminowy samochodów.

Leasing

Jeśli nie zakup samochodu na kredyt, to zawsze zostaje druga opcja – leasing. Jest to rozwiązanie, które oferują zarówno banki, jak i inne instytucje finansowe. Często zajmujące się jedynie usługą leasingowania. Przedsiębiorca, który decyduje się na zakup samochodu w formie leasingu wskazuje konkretny model oraz markę, a następnie firma leasingowa kupuje go u producenta. Warto pamiętać, że w wypadku takiej umowy samochód staje się własnością przedsiębiorcy dopiero w momencie, w którym zostanie zapłacona ostatnia z rat.

Jaka jest największa zaleta tego rozwiązania? Zdecydowanie zmniejszenie kosztów przedsiębiorstwa. Raty, które opłacane są za pojazd w ramach umowy leasingowej mogą być wrzucane praktycznie w całości w koszta prowadzenia bizesu. Jest to korzystne rozwiązanie dla firm, ponieważ zwiększając koszta uzyskania dochodu mogą zmniejszyć kwotę podatku dochodowego.

Wynajem długoterminowy aut

Najnowszym rozwiązaniem, które szturmem zdobyło zainteresowanie przedsiębiorców jest długoterminowy wynajem samochodu. Polega on na dzierżawie samochodu na ustalony z góry okres, który można ewentualnie przedłużyć, jeśli wynajmujący wyrazi taką wolę. W podstawowych założeniach, jest to umowa bardzo podobna do leasingu. Nie dochodzi tutaj jednak do przeniesienia własności, a więc nie może dojść do wykupu pod koniec obowiązywania umowy.

Wynajem auta na miesiąc, kwartał albo nawet cały rok jest dla przedsiębiorstwa bardzo opłacalne. Koszta ponoszone na ten cel nie będą obniżały zdolności kredytowej firmy i nie wymagają żadnego wkładu własnego. Jedynym zobowiązaniem, jest opłacanie comiesięcznej kwoty wynajmu pojazdu, zwiększonej jedynie o kwotę wynikającą z ewentualnego przekroczenia limitu kilometrów, jeżeli zawarta między podmiotami umowa mówi o takiej amortyzacji.

Dzięki łatwości wynajmu i ograniczeniem papierkowej roboty względem kredytu czy leasingu, jest to świetne rozwiązanie dla dynamicznie rozwijających się firm, lub przedsiębiorstw, które muszą zwiększyć swoją wydajność na okoliczność wygrania dużego przetargu lub projektu. Dzięki wynajmowi długoterminowym, można w łatwy sposób zwiększać lub zmniejszać wielkość floty pojazdów, w zależności od potrzeb firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here