Dobre rady dla oszczędnych – kupony i analiza wydatków

Chcesz zwiększyć swoje oszczędności? Jest na to kilka sposobów. Sprawdź nasze dobre rady dla oszczędnych i sprawdź, która z nich najlepiej sprawdzi się u ciebie – nadgodziny, ograniczenie wydatków, a może kupony promocyjne?

Zwiększenie dochodów

Większość z nas ma pewne comiesięczne wpływy oraz wydatki. Zwykle utrzymują się one na stałym, a przynajmniej zbliżonym poziomie. Jeśli wpływy przewyższają wydatki, możemy odłożyć jakąś kwotę każdego miesiąca, budując oszczędności. Zatem gdy chcemy zaoszczędzić więcej, możemy to zrobić na jeden z dwóch sposobów: zmniejszając ilość wydatków lub zwiększając ilość dochodów. Zacznijmy od omówienia zwiększenia dochodów.

Jak zwiększyć dochody? Sposobów jest kilka i zależą one od tego, jaka jest nasza sytuacja w pracy. Jednym ze sposobów jest prośba o podwyżkę. To brzmi jak rozwiązanie wyśnione, ale część z nas naprawdę może sobie na to pozwolić i warto spróbować. Jeśli pracujemy dobrze, jeśli jesteśmy wartościowi, podnosimy swoje umiejętności czy kwalifikacje, pracujemy szybciej itd., a do tego przedstawimy pracodawcy swoją sytuację finansową w sposób, który przekona go do tego, że zasługujemy na więcej – może się udać. Zawsze warto próbować.

Jeśli jednak nie mamy co liczyć na podwyżkę, możemy postawić na pracę dodatkową. Czasem może to być dodatkowa praca w miejscu naszego zatrudnienia – czyli nadgodziny. Jeśli i takiej możliwości nie mamy, możemy poszukać alternatywnych sposobów zarabiania gdzieś indziej. Warto rozważyć prace dorywcze, przy których nie musimy zobowiązywać się do długotrwałej współpracy i możemy z nich łatwo zrezygnować.

Zmniejszenie wydatków

Analogicznie drugim sposobem na pozyskanie oszczędności jest zmniejszenie wydatków. Jeśli mniej wydajemy, a zarabiamy tyle samo, to więcej pieniędzy nam zostaje na koniec każdego miesiąca.

I znów możemy ograniczać wydatki na różne sposoby. Jednym będzie na przykład rozsądniejsze zużywanie mediów, za które co miesiąc płacimy rachunki: zakręcanie wody w trakcie mycia zębów, gaszenie światła przy każdym wyjściu z pokoju itd. To dobre praktyki nie tylko w kontekście ekonomicznym, ale także ekologicznym. Nie dadzą jednak zawrotnych oszczędności.

Dobrym rozwiązaniem jest też analiza codziennych wydatków, zwłaszcza spożywczych. Być może uda nam się je znacząco ograniczyć, jeśli zaczniemy wykorzystywać np. promocje czy kupony rabatowe. Takie kupony możemy znaleźć w różnych miejscach: prasie, internecie czy przy paragonach z poprzednich zakupów.

Promocje i kupony mogą zmniejszyć kwoty na paragonach, ale warto też przejrzeć codzienne wydatki, to znaczy zgromadzić paragony z kilku tygodni i sprawdzić, na co wydajemy najwięcej pieniądzy. Może się okazać, że część wydatków nie jest konieczna i w tym miejscu możemy znaleźć spore oszczędności. Na przykład stosunkowo dużo kosztuje nas jedzenie na mieście. Jeśli zamiast tego postanowimy gotować samodzielnie, możemy każdego miesiąca odłożyć dość wysoką kwotę – a przy okazji mamy pod kontrolą cały proces gotowania, przez co posiłek może być znacznie zdrowszy.

Chociaż samo oszczędzanie jest procesem dość złożonym i długotrwałym, to rozwiązania w jego ramach są różnorodne, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here