Jak zmienić wygląd Windows XP?

Zmień wygląd Windows XPWindows XP miał swoją premierę pod koniec 2001 roku. Jednym z elementów, który znudził się chyba wszystkim użytkownikom, jest interfejs graficzny. Osoby, które nie zamierzają zbyt szybko przesiąść się na Windows Vista, czy Seven być może chciałyby nieco odświeżyć swój system. Jak zmienić wygląd Windows XP?

Standardowo ten najpopularniejszy na świecie system operacyjny oferuje niezbyt zaawansowane możliwości modyfikacji wyglądu. Do dyspozycji użytkownika oddano trzy gotowe schematy, które praktycznie różnią się tylko kolorem belek tytułowych okien, paska zadań i kilkoma innymi detalami. Co prawda możemy jeszcze zmienić ikonki, tapetę, czy wygaszacze ekranu, ale nadal jest to ten sam stary Windows XP.

Przez szereg lat od momentu premiery Windows XP powstały dziesiątki sposobów i aplikacji, które pozwalają na wprowadzenie licznych modyfikacji w wyglądzie tego systemu. Wybór jest naprawdę szeroki, a efekt końcowy zależeć będzie przede wszystkim od nas samych.

  • xpize
    fot.: xpize.net

    fot.: xpize.net

    Masz dość standardowego wyglądu Windows XP, ale nie chcesz wprowadzać żadnych rewolucyjnych zmian w niemal każdej części interfejsu? Jeżeli tak, to naprawdę ciekawą propozycją dla Ciebie będzie aplikacja nosząca nazwę xpize. Po jej zainstalowaniu i skonfigurowaniu możemy spodziewać się naprawdę ciekawych efektów.

    Przede wszystkim – program ten odświeży wygląd interfejsu, sprawiając, że będzie on bardziej “cukierkowy” i nowoczesny. Zmianie ulegną schematy kolorów, przyciski, animacje, paski zadań i inne elementy. Zachowana jednak zostanie poprzednia forma, a co za tym idzie – interfejs pozostanie bardzo przejrzysty i czytelny.

    Na etapie instalacji użytkownik może zdecydować, jakiego rodzaju elementy mają zostać zmienione. Twórcy przewidzieli kilka różnych wariantów kolorów, specjalne ikonki, odświeżone ekrany ładowania systemu i logowania użytkowników. Całość sprawia naprawdę bardzo pozytywne wrażenie.

  • UXPatch

    UxTheme Patch

    Jeżeli wolisz wziąć sprawy w swoje ręce i nie lubisz, gdy producent jakiegoś oprogramowania za Ciebie określa liczbę schematów, z jakich będziesz mógł korzystać, to zainteresuj się aplikacją o nazwie UXPatch. Po pobraniu i zainstalowaniu tej łatki użytkownik systemu Windows XP może korzystać z gigantycznego zbioru nieoficjalnych tematów.

    W Internecie bez większego problemu można znaleźć np. Uxtheme Multi-patcher, który za nas podmieni niezbędne pliki. Warto pamiętać, że po skorzystaniu z tego programu konieczne jest wykonanie restartu systemu operacyjnego – dopiero wtedy będziemy mogli stosować nieoficjalne schematy dla Windows XP.

    Skąd pobierać nowe style dla naszego systemu? Lista stron jest naprawdę ogromna, ale szczególnie warto zwrócić uwagę na ThemeXP.org, Customize.org, DeviantArt.com, a jeżeli to za mało wystarczy zapytać Google o “Windows XP theme”.

    OK, załóżmy, że mamy już wybrany jakiś piękny temat, z którego chcemy korzystać w naszym systemie. Przede wszystkim rozpakowujemy paczkę i przenosimy pliki do C:\Windows\Resources\Themes. Następnie możemy albo dwukrotnie kliknąć w plik z rozszerzeniem .msstyles, albo wchodząc we Właściwości pulpitu wybrać zakładkę “Wygląd” a następnie wskazać odpowiednią pozycję z listy.

  • Programy i powłoki

    Nie lubisz się przemęczać, ale mimo to, chcesz aby Twój system błyszczał? Musisz więc skorzystać z aplikacji, które właściwie zrobią wszystko za Ciebie. Kilka kliknięć i praktycznie każdy jeden element systemu zostanie dopieszczony.

    • Window Blinds

      WindowBlinds

      Zdecydowany lider w kategorii zmiany wyglądu interfejsu systemu operacyjnego. Wystarczy dosłownie kilka kliknięć, aby całkowicie zmodyfikować wygląd wszystkich elementów. Standardowo użytkownik do wyboru ma kilkanaście skórek, ale w każdej chwili może pobrać kolejne za pośrednictwem serwisów takich jak Skinz.org, czy WindowBlinds. Najpoważniejszą wadą – jeżeli tak to można nazwać – Window Blinds jest fakt, że jest to płatna aplikacja.

    • Aston Shell

      AstonShell

      Aston Shell to program, który stanowi pewnego rodzaju powłokę dla systemu. Dzięki temu, możliwe jest wprowadzenie całkowicie unikalnego wyglądu, a nawet zmiany sposobu zachowania systemu. Aston Shell niewielkim nakładem pracy pozwala na całkowitą odmianę systemu i gwarantuje wam, że część osób będzie miało spory problem z określeniem, czy jest to Windows, czy może jakaś mało znana dystrybucja Linuksa.

      Aplikacja ta obsługuje oczywiście sporą liczbę tematów, a także wtyczek rozszerzających standardowe możliwości.

  • Pulpit 3D

    Przez kolejne lata interfejs użytkownika stale ewoluował, pojawiały się kolejne ciekawe propozycje, dzięki którym praca z systemami operacyjnymi stawała się nie tylko bardziej efektowna, ale i efektywna. Właśnie takie były główne idee przyświecające twórcom usług pozwalających na korzystanie z pulpitów 3D.

    • Yod’m 3D

      DeskSpace

      Idea tego programu jest bardzo prosta – zoptymalizować środowisko pracy użytkownika, poprzez udostępnienie mu dodatkowych pulpitów. O ile w przypadku dystrybucji Linuksowych nie jest to żadna nowość, to w przypadku Windowsa – jak najbardziej. Pulpity wraz z otwartymi oknami znajdują się na kolejnych ścianach sześcianu. Efekt jest naprawdę ciekawy. Przełączanie się między kolejnymi ekranami odbywa się po wciśnięciu kombinacji klawiszy Ctrl + Shift + strzałka.

    • BumpTop

      Bumptop

      Inną bardzo ciekawą wizją pulpitu 3D jest BumpTop. Twórcy programu uważają, że widok “z góry” może przyczynić się do znacznie efektywniejszej pracy i pozwala na łatwiejsze zarządzanie wszystkimi obiektami znajdującymi się na pulpicie. Trzeba przyznać, że efekt jest naprawdę imponujący i to coś całkowicie innego niż tradycyjne rozwiązania znane z systemów Microsoftu.

  • sfora
  • śledzik
  • blip
  • flaker
  • skomentuj
  • Informat6 mówi:

    autor nie dodał że nakładki w stylu pulpit 3D mocno zżerają pamięć, wiec o graniu zapomnijcie

  • KAES mówi:

    dokładnie, ja zainstalowałem Vista Mizer i wszystko mi zaczęło mulić, zrezygnowałem. W tym artykule brakuje odniesienia jak te programy wpływają na wydajność systemu bo przecież po to między innymi używam XP bo nie potrzebuje tak mocnego kompa

  • JaFranek mówi:

    Ja używam od 5 lat Astona i musze powiedzieć, że nie zamieniłbym go na żaden inny program. Możliwości sa ogromne w konfiguracji i modyfikacji wyglądu pulpitu. Ale aston to nie tylko wygląd, ale również użyteczne narzędzia.
    Polecam

Dodaj komentarz

Komentarze moderowane są przez redakcję. Komentarze zawierające obraźliwe i wulgarne słowa będą usuwane. Jeśli chcesz, aby przy Twoim komentarzu pojawił się avatar, zarejestruj swój adres e-mail w gravatar.com.

Najnowsze w Blomedia.pl


Subskrybuj nasz newsletter